Kookosõiesuhkur ekstraheeritakse kõige sagedamini kookospalmi õite nektarist. See on looduslikult rikas mineraalide (magneesium, tsink, raud) ja vitamiinide poolest ning sisaldab palju polüfenoole ja antioksüdante. Erinevalt rafineeritud valgest suhkrust säilivad kookosõie suhkru tootmisel paljud olulised toitained. Seevastu valge suhkur sisaldab ainult nö tühje kaloreid. Kookosõie suhkru tootmisprotsess on oluliselt kulukam, kui valgel suhkrul, seega ka hind on märkimisväärselt kallim.
Kookosõie suhkut peetakse tervislikumaks valikuks võrreldes valge suhkruga ka tema madalama glükeemilise ideksi tõttu. Kookosõie suhkru glükeemiline indeks on 35, valgel suhkrul 65.
Glükeemiline indeks (GI) näitab, kuidas süsivesikuid sisaldavad toidud mõjutavad veresuhkru taseme tõusu pärast toidukorda ehk pärast imendumist. Toidu GI määratakse hinnates veresuhkru taseme tõusu pärast toidu imendumis. Mida kõrgem on toidu glükeemiline indeks seda kiiremini tõuseb varesuhkur söömise järgselt (1).
Madala GI toidud tõstavad veresuhkru taset aeglasemalt ning ühtlasemas tempos, sest organism seedib neid toiduaineid kauem. Glükoos imendub sel juhul verre tasapisi, tagades süsivesikute tarbimise ühtlasema taseme ning andes täiskõhutunde pikemaks ajaks. Kookosõie glükeemiline indeks on tunduvalt madalam kui valgel suhkrul, mis teeb sellest sobivama valiku diabeetikutele või neile, kes soovivad kontrollida veresuhkru taset (2, 3).
Paljud NAMM šokolaadid sisaldavad just ainult kookosõie suhkrut ning mõned ka rafineerimata roosuhkrut. Rafineerimata roosuhkur läbib minimaalse töötlemise protsessi, mis aitab säilitada rohkem toitaineid ja looduslikku maitset võrreldes tavalise valge suhkruga.
Viited:
- https://www.kliinikum.ee/diabeet/toitumine-2/glukeemiline-indeks-ja-koormus/
- Tey, Siew Ling, et al. “Effects of honey and sugar on postprandial blood glucose and insulin responses: randomized crossover trial.” International Journal of Food Sciences and Nutrition 63.7 (2012): 823-829.
- Sugihara, Yuichi, et al. “Glycemic index of commercially available foods in Japan.” European Journal of Clinical Nutrition 60.11 (2006): 1-7.